Gyógykezelés

A szemgyulladás oka mindig fertőzés?

Ne becsülje alá a vörös, duzzadt, viszkető és fájdalommal járó tüneteket, ha a szeméről van szó. Bár a szemgyulladás gyakran csak a felszínen található és jelentéktelennek tűnik, látásunk túl értékes ahhoz, hogy elhanyagoljuk és semmibe vegyük ezeket a tüneteket. Vajon tudja-e, hogy a szem mely része a leghajlamosabb a gyulladásra és milyen tünetei vannak a szem gyulladásának? Mi tévők legyünk, ha újszülöttünknél szemgyulladást észlelünk?

Hogyan néz ki a szemünk?

Szemünk egy kifinomult rendszer, amely több részből áll. Szemöldök és szempillák védik az idegen testek behatolásától, mint például a por és egyéb szennyeződések elől, amelyek károsíthatják a felületét. Sokan összetévesztik a  „szempilla” és a „szemhéj” kifejezéseket, így helytelenül használják őket. A szemhéjak a szem elülső felszínét alkotják, míg a szempilla egy „szőrszál” a szemhéj végén. 

A fertőzésekkel való küzdelemben, a szem felületén található könnyfilm nagyon fontos szerepet játszik. A szaruhártya, amely a szemgolyó külső részen található, áttetsző és a működését egy rugalmas ablakhoz lehet hasonlítani, ami kiváló optikai tulajdonságokkal rendelkezik. A szaruhártya be van építve a szemfehérjébe, amely mögött idegrostok húzódnak. 

A pupilla, más néven a szembogár, a szem középső részén található. Pupillánk képes változtatni méretét a fény intenzitása vagy mentális állapotunk hatására, továbbá néhány kábítószer és gyógyszer használata is befolyásolhatja. A szembogarunk körül található a szem szivárványhártyája – a szem azon része, ami által határozzuk meg a szem színét. A szembe érkező fény mennyiségének függvényében, a szivárványhártya rekeszként működik és határozza meg a pupillánk méretét. 

szem szaruhártya írisz pupilla
Kép forrása: stock.adobe.com

A szem belsejében található rugalmas lencse lehetővé teszi a tárgyak fókuszálását. Eme lencse a fejjel lefelé alkotott képet továbbítja a retina felé. A retina pedig továbbítja a képet az agyunk felé. A retinából érkező megfordított képet az agyunk dolgozza fel. A lencse és retina közti teret átlátszó üveges test tölti ki. 

A szemfehérje és a retina között található érhártya biztosítja a szem tápanyagellátását és szabályozza annak hőmérsékletét. A szemben levő ciliáris test folyadékot képez, amely az elülső és hátsó szemkamrában található. Főként a lencse és a szaruhártya tápanyagellátására szolgál. A ciliáris test továbbá tartalmaz ciliáris izmot, amely képes a lencse vastagságának változtatására, ezáltal lehetővé teszi a közeli és távoli tárgyakra való fókuszálást. 

A szemfehérje látható részét a kötőhártya borítja, amely a szemhéj belső részéig terjed. Ez a szemnek nagyon érzékeny része, sok idegszálat tartalmaz. 

Mit nevezünk szemgyulladásnak?

A szem gyulladásakor beszélhetünk fertőző és nem fertőző gyulladásról, amelyek érinthetik a szem egy, illetve több részét is egyaránt. A leggyakoribb a kötőhártya gyulladása, mivel ez a rész a felszínen található és ezáltal a legnagyobb mértékben van kitéve különböző környezeti hatásoknak, idegen testeknek és káros mikroorganizmusoknak. 

Bakteriális fertőzés esetén a szem piros, vírusos fertőzés esetén inkább rózsaszínű. Előfordulhat a szem megduzzadása, valamint átlátszó, gennyes folyadék kiválasztódása a szemből. Mindemellett idegen test érzékelése, viszketés vagy égő szem, szemhéj összeragadása, fényérzékenység és homályos látás is felléphet. 

A szem közeli környezete is begyulladhat, a szemhéj megduzzadhat és fájhat, a bőr feszessé és pirossá válhat és szempillahullás is bekövetkezhet.

szemgyulladás fájdalom gyulladás piros szemek
Kép forrása: stock.adobe.com

Mik a szemgyulladás okai?

A szem felületén található őshonos baktériumok védik a szem felületét az idegen, káros mikroorganizmusoktól. Ha ezen mikroorganizmusok egyensúlya felborul, a káros mikroorganizmusok kerülnek fölénybe, így fertőzés léphet fel. 

A fertőző gyulladásokat baktériumok, vírusok, gombák vagy paraziták okozzák. Megfertőződhetünk például egy fertőzött törülköző által vagy közvetlen kapcsolat útján egy fertőzött személlyel. 

A kontaktlencse is szolgálhat a fertőzés forrásaként, ha nem követjük a gyártó ajánlásait és alábecsüljük a berakáskor, tároláskor történő alapvető higiéniai követelmények betartását. Ezek használata kockázatos nyilvános fürdőkben és úszómedencékben és uszodákban. 

A nem megfelelő mennyiségű könnyfilm is nagyon rossz hatással van a szemre. A számítógéppel történő munka, továbbá olyan tevékenységek során, ahol nem pislogunk eleget, előfordulhat a könnyfilm kiszáradása, ezáltal a szem védelme is gyengül. Hasonlóképp hat a huzat is szemünk könnyfilmére.

A nem fertőző gyulladásokat okozhatja por, homok, különféle allergének, füst vagy akár vegyi anyagok is. Nem fertőző kötőhártyagyulladást okozhatnak különféle allergiás reakciók is. Szemgyulladás néhány autoimmun betegséget is kísérhet, például Crohn betegséget vagy Bechterev-kórt. Ezekben az esetekben károsodhat a szem szivárványhártyája vagy a ciliár test.   

Szemgyulladás gyermekeknél

Gyermekek esetében a szemgyulladás nem jár minden esetben szempírral, nagyobb eséllyel fordul elő a szem gennyedzése. A vírusos szemgyulladás megnövekedett könnyezéssel, továbbá átlátszó vagy sárgás váladékkal jelentkezik, rózsaszínre változott szem kíséretében. A vírusos szemgyulladásra jellemző a gyors kimenetel, kellemetlen érzés a szemben, ami leginkább homokszemek jelenlétére emlékeztet. Jellegzetes továbbá a szemhéj megduzzadása és a nyirokcsomók megnagyobbodása az állkapocs alatti és a fül mögötti régiókban. Ezen vírusos fertőzés nem szorul antibiotikumos kezelésre. Súlyosabb esetekben az orvos felírhat antivirotikum tartalmú készítményeket. 

Ha azonban a gyermekünk esetében homályos sárga, sárgászöld vagy sűrű fehér váladék van jelen és a szemhéj összeragadásával is párosul, valószínűleg ez esetben bakteriális kötőhártya-gyulladással állunk szemben. Ez esetben csupán az orvos által felírt antibiotikumok segíthetnek cseppek vagy kenőcs formájában. Néhány esetben akár ezen antibiotikumok kombinációját is alkalmazzák. Súlyosabb esetekben akár tablettás antibiotikumos kezelést is ajánlott alkalmazni. 

A szemgyulladást a gyermekek nagyon könnyen továbbíthatják. Ezért nagyon fontos a megfelelő higiéniai intézkedések betartása. Minden gyermeknek ajánlatos a saját törölköző használata, továbbá kerülje a játékok egymás közti adogatását, cserélgetését. Ha lehetséges próbálja meg elkerülni a gyermekek közötti szoros testi kontaktus kialakulását. 

A fertőzésben szenvedő kisgyermeket nem szabad közösségbe hordani!

Előfordulhat, hogy a fertőzés, amely a szem gennyedzésével jár, nem reagál az antibiotikumos kezelésre. Ellenőrizze, hogy a cseppeket és kenőcsöket megfelelően adagolja-e. Abban az esetben, ha ezeket a készítményeket megfelelően alkalmazza és mégsem javul, a tüneteket okozhatja idegen test bekerülése is a szembe. Leggyakrabban a szembe kerülő homok szemcsék válthatnak ki hasonló reakciót, amelyek a szemhéj alatti felső résznél lehetnek jelen.

Szemgyulladás újszülöttek esetében

A szemgyulladás bekövetkezhet akár a szülés során is, amikor a gyermek áthalad a szülőcsatornán. Nagyon veszélyes a chlamydia, illetve kankó (gonorrhoea) okozta szemgyulladás. Az újszülött ilyen eredetű fertőzése súlyos lefolyással jár és rossz esetben vaksághoz is vezethet. Pontosan ezért van szükség a szülés utáni szemcsepp alkalmazására, amely meggátolja ezen eredetű fertőzéseket. 

szemgyulladás gyermek anya
Kép forrása: stock.adobe.com

Gyermekünk szülőcsatornánk által vagy nem megfelelő higiénia szokások betartásával könnyen megfertőződhet, ami akár kötőhártya-gyulladáshoz is vezethet, amely az idősebb gyermekek esetében is előfordulhat. 

A gyermeke szemét irritálhatja közvetlenül a szülés után alkalmazott csepp is. Az efféle irritáció a szüléstől számított 36 órán belül elmúlik. 

Ha az újszülött szemén valami változást észlel, forduljon mihamarabb orvoshoz. A szemgyulladást nem szabad alábecsülni, mivel az újszülött esetében még nem fejlődött ki megfelelően az immunrendszer és ezáltal nagyon érzékeny a fertőzésekre.

Az újszülöttektől kezdve, akár egy éves korú gyermekek esetében is előfordulhat vizes váladék és könnyező szem a könnycsatorna eldugulása miatt. Az ekkor képződő könnycseppek nem képesek a könnycsatornán keresztül távozni az alsó szemhéjon át, hanem megrekednek a szemben.  

Ezen állapot 90 %-ban az egyéves kor elteltéig elmúlik bármiféle beavatkozás nélkül. Abban az esetben, ha a probléma továbbra is fennáll, orvosi beavatkozásra van szükség. A könnycsatorna szondázásával a kezelőorvos kitisztítja az eldugult könnycsatornát.

Szemgyulladás – árpa

Ha fájdalmat és kellemetlen nyomást érez a szemhéj területén, akkor valószínűleg a szemhéj mirigyének a fertőzése áll fenn. Az effajta fertőzést hordeolum-nak, népiesen árpának neveznek. 

Ha a szemhéj belsejében helyezkedik el, akkor csak a szemhéj duzzanatával és pirosságával nyilvánulhat meg. Láthatóvá csak akkor válik, ha a mirigy gyulladása is bekövetkezik a szemhéj külső részén. A fertőzés körül a bőr vörös, duzzadt és be van gyulladva. Azonfelül előfordulhat idegentest érzés a szemben, ami viszketéssel és fájdalommal jár.

Semmiképpen se próbálkozzon a genny kinyomásával az árpából! Mivel bakteriális eredetű fertőzésről van szó, a genny eltávolításával csak a fertőzés terjedését okoznánk.

Orvosa antibiotikumot vagy antiszeptikus cseppeket, illetve kenőcsöket ír fel, amelyeket közvetlenül a szembe helyezve kell applikálnunk. Az árpa néhány napon belül eltűnik. Abban az esetben, ha ön cukorbetegséggel esetleg legyengült immunrendszerrel rendelkezik, ezen fertőzéssel gyakrabban találkozhat. Ugyanis az előbb említett betegségek zavarhatják a szemhéj mirigyének helyes működését. 

A megelőzésben nagy szerepet játszik a megfelelő higiénia betartása. Ne nyúljon és ne piszkálja szemét mosatlan kézzel. 

Gennyes szemgyulladás

A gennyes szemgyulladást baktériumok okozzák. A leggyakoribb okozója a Haemophilus influenzae vagy a Streptococcus pneumoniae baktériumfajok. Ezek után következik a Staphylococcus aureus, avagy az arany staphylococcus. 

A szem gennyes gyulladása a szem pirosodásával, fájdalmával és idegen test érzésével, gennyes váladék jelenlétével nyilvánul meg. Gyakran bekövetkezik, hogy alvás után a szemhéjak összeragadnak.

Az ilyen típusú fertőzés kezelés nélkül is elmúlhat, viszont annak érdekében, hogy lerövidítsük a kimenetelét és a szövődmények kialakulását, antibiotikumos cseppek és kenőcsök alkalmazását ajánljuk. Ha a gyulladás súlyosabb kimenetelű, akár tablettás kiszerelésű antibiotikumos kezelésre is szükség lehet. 

szemgyulladás fájdalom nő munka közben
Kép forrása: stock.adobe.com

A staphylococcus által okozott fertőzés akár intenzívebben is megnyilvánulhat, ha a baktérium rezisztens a szokásos antibiotikumokkal szemben. Az effajta staphylococcus előfordulása gyakoribb a kórházakban és az orvosi rendelőkben. Azonban szemgyulladást okozhat az arany staphylococcus is, amely megtalálható a bőrünk felületén.

A staphylococcus kiválthatja a szemhéjak gyulladását is, blefaritiszt. Ezen fertőzés jelenlétekor a szemhéjak pirosak, duzzadtak, viszketnek és égő érzéssel, továbbá a szemhéjon keletkező apró pikkelyekkel járnak.

Krónikus kötőhártya-gyulladás

Ha 4 hétnél tovább tartó kötőhártya-gyulladásban szenved, krónikus gyulladásról van szó. A baktériumok közül leggyakrabban a staphylococcuszok okozzák. A krónikus kötőhártya-gyulladás mellett még szemhéjgyulladásban is szenvedhet. 

A tünetek közé sorolható a kötőhártya bepirosodása, égető érzés, idegen test érzékelése a szemben, pikkelyek és a szempilla hullása a szemhéjról ébredés után. Az olyan általános tünetek, mint például a test hőmérsékletének emelkedése, nem gyakori. 

A kötőhártya-gyulladás egy másik típusa a meibomitisz. A meibomitisz mirigyek krónikus gyulladása a szemhéjon a szempillák közelében, ami száraz szem effektushoz is vezethez. A meibomitisz gyakran előfordul a szemhéj gyulladásával és az akné jelenlétének együttesével.

A krónikus kötőhártya-gyulladást elősegíti a por és a füst jelenléte, továbbá a medencékben található klór is. Az effektív kezelés érdekében, keressük meg a fertőzés okát és forrását. Gyógykezelés történhet antibiotikumok, mesterséges könnyek és antiszeptikus szerek által is. 

A szem körüli bőr gyulladása

Abban az esetben, ha vörös, viszket vagy hámlik a szem környéki bőrfelület bőrgyulladásról, tehát dermatitiszról beszélünk. Ennek oka lehet ekcéma, pikkelysömör (psoriasis) vagy pedig a seborrhoeás szemhéj dermatitisz.

Továbbá ez lehet irritatív kontakt bőrgyulladás is, amely akkor lép fel, ha a bőr érintkezik a gyulladás forrásával. Forrásnak tekintünk bizonyos típusú sminkeket, naptejeket, parfümöket, úszószemüvegeket, szemcseppeket, műszempillákat vagy a levegőben lévő allergéneket. 

Az irritáció forrásaként szolgálhat még a kontaktlencséhez használandó oldat is akár.

kontaktlencse szemgyulladás
Kép forrása: stock.adobe.com

Figyelje meg, mely tényezők azok, amelyek kiváltják az ön esetében az ismertetett nehézségeket. Nedvesítse be az irritált bőrfelületet minimális parfüm tartalmú kozmetikummal vagy hasonló bőr-irritációt kiváltó szerrel. Az effajta kezelés segíthet az enyhe dermatitisz kezelésében. Ellenkező esetben a bőrgyógyász felírhat Önnek speciális kortikoszteroid vagy kalcineurin-gátló kenőcsöket és krémeket.

Abban az esetben, ha a szem körüli bőrfelület gyulladásával küzdünk, próbáljuk meg elkerülni az érintett bőr dörzsölését és kaparását. Ellenező esetben elősegítjük a fertőzés bejutását az érzékeny bőrbe. 

Próbáljon meleg vagy hideg borogatásokat alkalmazni az érintett területre. Vigyázzon a szem környékén alkalmazott kozmetikumokra és minimalizálja azok használatát.

Ne felejtse el rendszeresen hidratálni a bőrét megfelelő készítményekkel, ez esetben kerülje a parabéneket, lanolint, petróleumot vagy hasonló irritációt kiváltó termékeket.

A szemgyulladás megelőzése és kezelése

A baktériumok által okozott szemgyulladást antibiotikumokkal kezelik, melyek kaphatók kenőcs és cseppek formájában is egyaránt. Abban az esetben, ha a gyulladás súlyosabb, vagy a szem mélyebb részeit is érinti, a kezelőorvosa felírhatja az antibiotikumokat tabletták formájában.

Nem gennyes kötőhártya-gyulladás esetén, antiszeptikus szemcseppeket alkalmaznak. Súlyosabb vírus okozta szemgyulladásokat antivirotikumokkal kezelik. Fontos, hogy elsajátítsuk ezen termékek megfelelő használatát a sikeres kezelés érdekében.

A különféle vegyi anyagok, illetve por vagy egyéb környezeti tényezők által okozott kötőhártya-gyulladást, időnként mesterséges könny vagy szemmosás által enyhíthetők. Nem megfelelő munkakörnyezet esetén mindenképp fokozottan tartsa be a munkaszemüveg viselését.

Kerülje a huzatot. Védje a szemét a nap sugarai ellen megfelelő napszemüveg segítségével. 

szem egészség nő
Kép forrása: stock.adobe.com

Ha szem, szemhéj vagy szem környéki gyulladással küzd, semmiképp se használjon sminket, szemfestéket, szempillaspirált vagy műszempillát. Ugyanakkor ne dörzsölje és ne érintse meg a szemét. Mindig alaposan mosson kezet, mielőtt cseppeket vagy kenőcsöt alkalmazna a kezelés során. 

A kontaktlencse viselőknek a gyulladás legkisebb jelenléte esetén is abba kell hagynia a lencse viselését egészen addig, amíg a gyulladás teljesen el nem múlik. Ha a gyulladás újból fellép, mindenképp vigye el kontaktlencséit orvosához, mivel valószínűleg káros mikroorganizmusok találhatók a lencséken.

A lencsék behelyezésekor és eltávolításakor vegye figyelembe és tartsa be a megfelelő higiéniai előírásokat, amelyek a következők – mindig tartsa tisztán kezét, csak az esetben használja a lencsét, amíg használata rendeltetésszerű és tárolásakor helyezze tiszta edénybe és oldatba. Minden nap cserélje az oldatot, és lefekvés előtt mindig vegye ki a lencséket. Ne ússzon, fürödjön és ne tegye ki a lencséket a vízzel való kontaktusnak. 

Kamilla és az egyéb gyógynövények a szemgyulladás enyhítésére

A fertőzés által érintett gyulladt szemet, gyógynövényes öblítéssel vagy pakolással is kezelhetjük. Azonban mielőtt belefogna az otthoni terápiába, mindenképpen konzultáljon orvosával, hogy ezek az otthoni kezelések ne legyenek ellentétesek az előírt antibiotikumos cseppek és kenőcsökkel szemben.

Ebből a szempontból érdekes gyógynövény az orvosi szemvidító (Euphrasia rostkoviana), amely tanninjainak és aukubin-tartalmának köszönhetően elősegítheti bizonyos típusú kötőhártya, szemhéjgyulladást vagy pedig az árpát. A körömvirágból vagy árnikából készített főzet szintén pozitív hatással bírhat. Klasszikus gyulladásgátló gyógynövények közé sorolhatjuk a kamillát vagy a közönséges párlófűt. 

Elsősegély szemgyulladás esetén 

Ha szemgyulladás tünetei jelentkeznek, próbálja meg szemét kiöblíteni vízzel. A tünetek enyhítésére szolgálhatnak a hideg borítások is. 

Próbálja kerülni a szem dörzsölését és vakarását. Mindenképpen viseljen napszemüveget, amennyiben kint szeretne tartózkodni napsütéskor. Csak tiszta kézzel érintse meg a szemét. Ha kontaktlencséket visel, vegye ki azokat. Kerülje a huzatot. 

Ha a gyulladás enyhe, és ha csak a kötőhártyát érinti, néha ebben az esetben ezek az intézkedések is elegendők. Ha a tünetek még 1-2 nap után is fennállnak vagy rosszabbodnak, és még az általános tünetek mellett a következők is fellépnek, mint a láz, gyengeség, álmosság vagy hidegrázás – mindenképpen forduljon orvoshoz.

 

A fenti cikk csupán informatív jellegű és semmiképpen sem helyettesíti az orvosi vizsgálatot vagy konzultációt. Az egyén egészségi állapotának kivizsgálása komplexebb és összefüggésekben kell értékelni.

Kommentárok